Kaj sploh je trebušni pas?

Trebušni pas oziroma poporodni pas je pripomoček, ki nudi oporo strukturam trupa po porodu oziroma po carskem rezu. Med ženskami je veliko dilem glede uporabe – predvsem velikokrat zasledim zaskrbljenost, da se bodo zaradi uporabe trebušnega pasu mišice ”razvadile”. V nadaljevanju bom zato nanizala nekaj dejstev glede trebušnega pasu, da se lahko potem informirano odločite o njegovi (ne)uporabi.

 

Kaj so potencialne koristi rabe trebušnega pasu?

Trebušna stena se je med nosečnostjo raztegnila – to je normalno in nujno potrebno, da ima še nerojeni otrok prostor za rast in razvoj. Ko rodimo, se trebušna stena ne skrči takoj, temveč še nekaj časa ostane mlahava in nestabilna ter se nato postopoma in počasi vrača v prejšnje stanje. Pas je v tem občutljivem obdobju lahko koristen, saj z blago kompresijo zagotavlja nekaj dodatne opore trebušni steni in notranjim organom, da lažje opravljamo neizogibne dnevne aktivnosti in nam je ob tem udobneje.

 

Trebušni oz. poporodni pas lahko pripomore pri:

 

  • lajšanju bolečin v križu in medeničnem obroču
  • lažjem opravljanju nujnih gospodinjskih opravil
  • lažjem opravljanju aktivnosti, povezanimi s skrbjo za dojenčka
  • podpori trebušne stene po porodu oz. po carskem rezu
  • podpori rane po carskem rezu
  • zmanjšanju bolečin po carskem rezu
  • začetnem okrevanju diastaze (razmika premih trebušnih mišic)
  • zmanjšanju otekline

 

 

Vendar pa…

Izjemno pomembno je, da se zavedaš, da je pravilna izbira trebušnega pasu nadvse važna, enako pa velja tudi za pravilno uporabo oz. nošenje. Trebušni pas je lahko super pripomoček, če ga uporabljaš na primeren način.

 

✘ Izbira togega, trdega pasu, ki se telesu ne prilagodi, temveč se telo prilagodi pasu

 

✔ Izbira pasu, ki je kljub zmerni opori dovolj širok in iz udobnih, dovolj raztegljivih materialov, ki se telesu lepo prilagodijo

 

 

✘ Uporaba pasu v namen oblikovanja postave (ravnanje trebuha) in močno zategovanje

 

✔ Uporaba pasu v namen dodatne zmerne opore za trebušno steno, ko je le-ta še šibka

 

 

✘ Zaradi uporabe pasu prehitro vračanje v šport in opravljanje nenujnih opravil prve tedne po porodu

 

✔ Uporaba pasu, da so nujna opravila udobnejša in imamo občutek večje stabilnosti, a prioritiziranje okrevanja in počitka

 

 

✘ Uporaba pasu mesece in mesece kot nadomestilo krepitve trebušne stene

 

✔ Uporaba pasu prve tedne po porodu in postopno opuščanje po 4.-6. tednih ter vzporedno progresivna krepitev trebušne stene

 

 

Ali ga nujno rabim?

Kljub prednostim, ki jih lahko poporodni pas ponuja, ne verjamem, da je to nujna oprema vsake ženske po porodu. Odločitev je odvisna od okoliščin in osebnih preferenc. Poporodni pas bo verjetno še posebno koristil v primerih, kot so:

 

  • večja diastaza
  • drugi, tretji,…porod, ko je trebušna stena praviloma nekoliko bolj raztegnjena ter po porodu skrbimo še za starejše otroke
  • partner nima veliko očetovskega dopusta in se hitro vrača na delo
  • nimamo (dobre) podporne mreže in se hitreje po porodu vračamo v gospodinjska opravila
  • carski rez – dokazano je, da trebušni pas po operaciji zmanjša bolečino in izboljša mobilnost
  • težak/dolg/naporen porod
  • bolečine v medenici/hrbtu že v nosečnosti

 

Kakšni pasovi so na voljo in kje ga dobim, če se zanj odločim?

Imamo elastične pasove, ki so navadno precej tanki in mehki, brez nastavljivih ježkov. Ti nudijo blago oporo. Podobno funkcijo lahko nudijo tudi nosečniške hlače z vdelanim visokim pasom, ki zagotavlja nekaj malega kompresije.

Druga opcija je nekoliko bolj podporen pas, ki je bolj čvrst in se navadno nastavlja z ježki ali podobnim mehanizmom. Take pasove se lahko dobi tudi na naročilnico kot medicinski pripomoček. V nekaterih porodnišnicah je praksa, da pride prvi ali drugi dan po porodu/carskem rezu na pogovor fizioterapevt, ki pogleda diastazo, pokaže dihalne vaje, pravilno vstajanje, ipd. V sklopu obravnave oziroma ocene lahko potem tudi predpiše podporni trebušni pas, če oceni, da bi to koristilo oziroma da bi bilo potrebno.

Na kaj paziti, če poporodni pas kupuješ sama?
  • biti mora dovolj širok, iz primernih materialov in udoben
  • imeti mora primerno kompresijo (čutimo nekaj objema in prijetne opore, a nas nič ne tišči)
  • če ne gre za enostaven in blag elastični pas, mora biti nastavljiv z ježki ali podobnim mehanizmom
  • ne sme ovirati dihanja
  • ne sme ovirati gibanja
  • ne sme povzročati neprijetnega tiščanja navzdol, povečati pritiska na medenično dno
  • če vidiš navedbe ”raven trebuh”, ”ožji pas”, waist trainer”, ”oblikovanje postave”, se obrni drugam

 

Moje priporočilo

Preverjeno dober trebušni pas na slovenskem trgu je tale izpod rok Nuše Gnezda. Obkljuka namreč vse alineje zgoraj: dvojni podporni trakovi in blazinica na hrbtni strani nudijo ravno prav opore, ki jo lahko glede na okrevanje sproti prilagajaš z ježki. Pas je iz primernih mehkih materialov in je dovolj širok. Če se boš slučajno odločila za nakup, lahko prihraniš nekaj € s kodo BABICA10 (koda velja tako na pas kot tudi na vadbene programe).

 

Kot pa sem že omenila zgoraj: pas po porodu naj bo tvoj pripomoček, ne pa nadomestilo za poporodno vadbo! Pas najbolje deluje v kombinaciji s poporodnim programom. Želimo namreč, da se mišice okrepijo in spet prevzamejo svojo funkcijo. Toplo ti svetujem, da pred tekom, fitnesom, aerobiko in podobnimi vadbami najprej opraviš poporodni program. Ne prehitevaj!

 

Več o teku po porodu si lahko prebereš tukaj.

 

Poporodno obdobje je lepo, a polno izzivov

Ne naredi napake, ki jo naredi večina žensk v prvi nosečnosti. Ne pripravljaj se samo na porod. O vračanju v telesno aktivnost, diastazi in še veliiiiko drugih zelo pomembnih temah govorimo tudi na spletnem predavanju Izzivi poporodnega obdobja, ki je med mojimi strankami izjemno priljubljeno. Strnjeno predavanje, kjer dobiš vse bistvene informacije v dobrih dveh urah, ti lahko prihrani dneve in dneve brskanja po spletu, ko se po porodu pojavijo razne skrbi in težave.

 

 

 

error: Content is protected !!