SPREMLJANJE NOSEČNOSTI IN PRIPRAVA NA POROD 

Spremljanje nosečnosti in priprava na porod je storitev, za katero se ženske največkrat odločajo. In za to je dober razlog. 

Nosečnost je za večino žensk lepo obdobje, polno pričakovanj – je pa velikokrat tudi polno vprašanj, dilem, dvomov in močne potrebe po kakovostnih in zanesljivih informacijahProblem se pojavi, ker tekom rednih pregledov v nosečnosti enostavno ni časa za odgovore na vprašanja, ki se ženski pojavljajo. Prav tako pa se tekom oskrbe srečamo z veliko različnimi ljudmi – in žal vsi ne posredujejo korektnih in up-to-date informacij. Vedno več žensk se zaveda, da je nosečnost izjemno pomembna in ni vseeno, kako se odvija – njen potek namreč vpliva tako na otroka kot na žensko, njeno dolgoročno zdravje in dobro počutje. 

 

Podobno velja za porod. Mišljenje, da je porod nujno zlo, ki ga nekako ”preneseš”, ker je to pač treba storiti, da imaš potem otroka, se počasi izgublja. Nadomešča ga zavedanje, da je porod globok transformacijski proces, ki za sabo potegne ogromno stvari. Tako si vedno več žensk želi, da ta proces ne bi bil prepuščen naključju. Želijo si vedeti, kako že v nosečnosti pripraviti telo in glavo, da bodo možnosti za porod, ki ostane v lepem spominu in ne pušča neugodnih telesnih posledic, kar največje. 

 

V nasprotju z še vedno prevladujočim prepričanjem (bo, kar bo) namreč LAHKO za lep rezultat ogromno storimo sami – če imamo ustrezno znanje in podporo. Spremljanje nosečnosti in priprava na porod je sodelovanje, ki traja nekje 6-12 ur (odvisno od ženske in njenih želja, potreb, okoliščin), razdeljenih v obiske. V večini primerov je obiskov dva do pet. Obiske oziroma individualne ure v živo pogosto kombiniramo s spletnimi predavanji, saj tako dosežemo najboljše razmerje med količino informacij in obdelanih tem ter finančnim vložkom. Vedno pa se seveda točna časovnica in načrt prilagodita ženski in njenim potrebam. 

 

 
Teme, ki jih priprava vključuje, so recimo: 
 
– jemanje splošne ter ginekološke anamneze, vpogled v način življenja, prehranjevanje, gibanje, spanje, čustvovanje, ipd. ter na podlagi tega svetovanje določenih prilagoditev, izboljšav

– vpogled v porodne želje, strahove in potek prejšnjih porodov (če to ni prvi porod) ter na podlagi tega svetovanje o ustreznih strategijah 

– svetovanje pri pisanju porodnih želja (če se za pisanje le-teh odločite)

– konkretna in razumljiva razlaga dejavnikov, ki vplivajo na porod ter uporabne smernice/orodja, na katere dejavnike lahko ženska vpliva sama in kako (to orodje je z mano že od prvega dne samostojnega dela in že tako razdelano, da mu rečem kar ”Majin miselni vzorec porodnih dejavnikov”, ki sem ga narisala že nekje 150 ženskam)

– razlaga porodne poti in porodnega mehanizma, ki ga opravi otrok (razumevanje tega je KLJUČNO)

– razlaga porodnih posegov ter razlogov zanje ter njihovi plusi in minusi, da lahko potem narediš informirano izbiro 

– temeljita razlaga porodne bolečine in tehnik soočanja z njo (to svetujem delno narediti prek spletnega predavanja, ki je zelo obširno in potem v živo samo nekaj dodatnih poglobljenih informacij/usmeritev)

– razlaga poteka poroda po fazah

 

– razlaga najpogostejših težav v vsaki fazi: kako jih prepoznati in kako jih reševati? 

 

– pogovor o tem, kdaj v porodnišnico glede na različne začetke poroda

– porodni položaji (praktično kazanje) in porodni položaji ter tehnike v primeru težav/zastoja poroda in epiduralne analgezije 

– priprava telesa na porod (pregled funkcioniranja medeničnega dna, trebušne stene, poravnave medenice, dihanja, prikaz vaj za mehka tkiva in dobro pozicioniranje otroka v medenico) 

– psihična priprava (vaje za porodno bolečino in tehnike sproščenosti, predelava strahov) 

– priprava na iztis (tehnike, položaji, razumevanje občutkov, pogovor o preprečevanju raztrganin) 

– pogovor o medikalizaciji poroda in kako se pretirani medikalizaciji izogniti (torej kdaj so neki posegi/zdravila upravičeni in kdaj gre samo za hitenje)

– pogovor o komunikaciji z osebjem

– poporodno obdobje, novorojenček in dojenje (to svetujem delno narediti prek spletnih predavanj, ker je tako precej ceneje) 

– drugo (glede na želje in specifike) 

 

 

Ker se želim vsaki ženski maksimalno posvetiti in zagotoviti kakovostno obravnavo, so pri tej storitvi mesta omejena. Priporočam, da me ne kontaktirate prepozno – ponavadi je fino, da začnemo s pripravami nekje v 25.-28. tednu, da se nam ne mudi. Prvi obisk, ki je sestavljen iz jemanja anamneze in pogovora o željah, strahovih, poteku nosečnosti ter svetovanja glede same nosečnosti, velikokrat naredimo tudi bolj zgodaj, kadarkoli od nuhalne svetline dalje

 
error: Content is protected !!