Prvo odvajanje blata po porodu je tema, o kateri le neradi govorimo, saj imamo občutek, da smo s skrbmi in težavami edini – prav tako pa se nam zdi neprimerno postavljati vprašanja o tem. Neumnost! Zelo normalno je, da tudi nekaj tako življenjskega, kot je odvajanje blata, po porodu lahko razlog za stres in negotovost. Vprašanja, ki vam najpogosteje rojijo po glavi, so:

 

Ali bo bolelo?

 

Kaj, če se ne bom mogla sprostiti?

 

Saj sploh ne vem, če še “znam”, ker se vse zdi tako delikatno?

 

Me bodo spustili domov, če ne uspe?

 

Poslušaj svoje telo

Poskusi iti na stranišče čimprej po tem, ko te zatišči – torej takrat, ko čutiš poziv telesa. Prvi dnevi po porodu v porodnišnici so prepleteni z nenehnim dojenjem, vizitami, takimi in drugačnimi pregledi, zdravstveno vzgojo, ipd. Kljub temu pa, če se le da, po tem, ko te zatišči, ne čakaj predolgo in si postavi prvo odvajanje blata visoko na seznam prioritet. Dlje, kot blato zastaja v črevesju, težje je potem odvajanje, saj postaja blato bolj suho in trdo.

 

Veliko pij

Hidracija je za zdravo odvajanje že na splošno zelo pomembna in po porodu ni prav nič drugače. Med samim porodom zaradi dihanja, potenja, pogostega lulanja in drugih procesov izgubiš kar nekaj tekočine, potem pa je tu še čišča, vzpostavljanje dojenja,… Pijača (voda, Donat, nesladkan ali manj sladkan čaj,…) naj bo na vidnem mestu in na dosegu roke medtem, ko počivaš in dojiš. Res je pomembno, da redno piješ skozi cel dan in vneseš v telo vsaj dva litra tekočine. Tudi razne juhice in kompoti so lahko zelo dobrodošli.

 

Zasebnost, čas, mirnost, položaj

Morda boš za odvajanje potrebovala več časa, kot si vajena. Tuje okolje, hrup, skrb za novorojenčka, trkanje drugih mamic na vrata – vse to lahko povzroči nek stres, stres pa je sovražnik nežnega odvajanja. Ne napenjaj se, da bi ti uspelo kar najhitreje. Vzemi si čas, umiri dihanje, dihaj globoko, počasi, sprosti trebušček. Če se le da, poskusi odvajati z izdihom. Prav ti pride tudi pručka pod nogami – če je ni, vprašaj zanjo. Podložena stopala namreč zravnajo kot zadnjega dela črevesja, zato je odvajanje lažje.

 

Fizična podpora

Če si bila pri vaginalnem porodu kaj šivana, ti bo morda pomagalo, da si z roko, ovito v papir, podpreš šive oziroma presredek. Tako imaš občutek boljše kontrole in te manj skrbi, da bi šivi popustili, zato bo odvajanje morda lažje. Pri carskem rezu je zadeva podobna – lahko pomaga trebušni pas, podpora rane z dlanjo,… Ne gre za velik pritisk na rano, zgolj za rahlo oporo!

Mimogrede. zelo dober trebušni pas lahko najdeš tukaj – nanj pa prime tudi koda BABICA10. Trebušni pas moraš uporabljati po pameti in pravilno, sicer bo več škode kot koristi! Več o rabi trebušnega pasu lahko prebereš v tej objavi.

 

Vlaknine, probiotiki, odvajala

Med bivanjem v porodnišnici dobijo ženske navadno veliko sadja, zelenjave, jogurtov, juh in kompotov. Če ti hrana v porodnišnici ne ustreza oziroma za lažje odvajanje potrebuješ še kaj drugega, naj ti partner na obiske prinese kak prigrizek (suhe slive, polnozrnate krekerje,…). Če imaš z odvajanjem težave in kljub upoštevanju prej napisanega ne gre, se posvetuj z osebjem v porodnišnici, da dobiš svečko oziroma kako nežno odvajalo.

error: Content is protected !!