”Kako bo izgledala moja postava po porodu? Bo še kdaj taka, kot je bila? Jo bom lahko sprejela?”

 

To so vprašanja, s katerimi se med nosečnostjo sooča skorajda vsaka ženska. Nekatere to vprašanje zgolj rahlo oplazi, za druge pa je lahko vir mnogih skrbi in velike stiske. 

Premnoge ženske smo večino časa obremenjene s svojim izgledom, ne glede na življenjsko obdobje, v katerem se nahajamo. Najprej nas motijo mozoljčki v času pubertete, nato premajhne prsi in nos, ki je napačne oblike. Pozneje se pridružijo še prevelika zadnjica, prve gubice, kakšen siv las in ne čisto raven trebuh. Proučujemo se v ogledalu, dolge minute strmimo v povečane pore na licih in v skupek celulita na stegnih. 

V času nosečnosti, ki je obdobje velikih sprememb in nato v mesecih po porodu ni nič drugače, kvečjemu se skrbi in negativne misli še stopnjujejo. V nosečnosti še sprejmemo svoj velik trebuh, morebitne strije, otečene gležnje in dlani ter pridobljene kilograme. Potem pa rodimo in pogosto doživimo šok ob prvem pogledu v ogledalo. Pričakujemo namreč, da bo naše telo v nekaj dneh po porodu bolj ali manj ”enako, kot prej”. Pa ni. Kaj si torej kot babica želim, da veš? 

 

 

Prvič: spreminjanje postave je počasen proces

Tvoja postava po porodu bo še kar nekaj dni, tednov in verjetno mesecev zelo različna od tiste, ki si jo imela pred nosečnostjo. Tvoje telo se je raztezalo in prilagajalo otroku devet mesecev in ima zato tudi v poporodnem obdobju obilico dela:

  • organi, ki jih je noseča maternica izpodrinila, morajo na svoje mesto, 
  • maternica se mora spet skrčiti in skriti za simfizo (sramno kost), 
  • prisotna je čišča (poporodna krvavitev), 
  • odvečna voda se mora izločiti iz telesa, 
  • vzpostavlja se hormonsko ravnovesje, 
  • nastaja mleko, 
  • celijo se rane, ipd. 

TE ZANIMA VEČ? O procesih, ki se v telesu dogajajo po porodu, kako jih razumeti in kako jih podpreti ogromno govorimo tudi v spletnem predavanju Izzivi poporodnega obdobja. Več o predavanju in vseh pomembnih temah, ki jih obdelamo, preberi tukaj.

 

 

Drugič: določena mera nestrpnosti je normalna 

Normalno je, da se veseliš tega, da bo po porodu tvoje telo spet resnično ”tvoje” in ga boš imela le zase. Zelo človeško je tudi, da imaš neka pričakovanja in želje glede svojega poporodnega okrevanja in postave. In ok je, da občutiš neko stopnjo nelagodja, jeze ali razočaranja, če teh pričakovanj ne izpolniš. Dovoljeno ti je občutiti vse, kar pač občutiš. 

 

 

Tretjič: prav je, da skrbiš za svoje telo

Nič ni narobe s tem, da skrbiš za svoje telo in svojega poporodnega okrevanja ter postave po porodu ne prepustiš naključju. Nič ni narobe s tem, da si želiš lepo postavo ali da si želiš  obleči bolj oprijeto obleko in se v njej dobro počutiti. Koristno je, da skrbiš za zdravo prehrano, telesno vadbo in svoj videz – tako po porodu kot na splošno v življenju. 

Ko govorimo o oblikovanju poporodne postave, pa ti polagam na srce, da to počneš počasi, varno, ljubeče in postopoma. Pri tem poslušaj svoje telo in zanesljive zunanje vire informacij. Zapomni si, da gre za proces, ne pa za neusmiljeno dirko brez izbiranja sredstev. Z napačnim pristopom in ”z glavo skozi zid” mentaliteto si namreč lahko povzročiš precej škode. 

Kot prvo vadbo po porodu priporočam Poporodni program. Program se fokusira na področja, ki so po porodu izjemno pomembna in jih je potrebno razumeti in primerno progresivno okrepiti, preden se lotimo drugačnih in zahtevnejših vaj oziroma športov (medenično dno, trebušna stena, pravilno dihanje, korigiranje diastaze rektusov,…). S kodo BABICA10 prejmeš tudi 10% popust na poporodni program (in tudi na vse ostale, vendar res toplo priporočam, da začneš na začetku). 

 

 

Četrtič: ne gre za popolnost! 

Ko govorimo o poporodni postavi, to ne pomeni, da mora ta biti popolnoma enaka tisti pred nosečnostjo. To pogosto ni mogoče niti teoretično – tvoja medenica se je s pomočjo hormona relaksina tekom nosečnosti ter poroda nekoliko razširila, zato je popolnoma normalno, da te oprijete hlače izpred nosečnosti tiščijo ali pa se ne zaprejo več. Ne gre torej (le) za odvečne kilograme, tvoji boki so morda širši zaradi medeničnih kosti! Podobno velja za rebra, ki se med nosečnostjo prav tako razširijo. Kako hitro in v kolikšni meri se nato vrnejo na prejšni obseg, je odvisno od posameznice. 

“Lepa postava po porodu” ne pomeni niti, da moraš imeti zelo vitke noge, povsem raven trebuh ali izklesano zadnjico. To je v večini primerov vsaj prvih nekaj mesecev nerealno pričakovanje. Kot sem omenila – telo rabi čas! 

Prav tako se moraš zavedati, da so nekatere spremembe stalne. Nekaj ohlapne kože, drugačna pigmentacija nekaterih delov telesa, brazgotina v primeru carskega reza ali raztrganin, strije – vse to je pogosto, normalno in čisto ok. Ostalo bo del tvojega telesa. 

 

 

In najpomembneje: postava po porodu naj bo predvsem taka, da se ti v njej počutiš dobro

Omogoča naj ti funkcionalnost telesa, življenje brez bolečin, sprejemanje same sebe, misel, da si si všeč in da si privlačna. Dosti bolj kot za popolnoma raven trebuh gre za pomembnejše stvari – za sposobnost, da se lahko urediš za zmenek, da se počutiš ženstveno, da lahko dvigneš svojega otroka in se igraš z njim brez bolečin v križu, da ti ob smehu s prijatelji ne uhaja urin, da uživaš v spolnosti, da se ne sramuješ svoje golote. Vse to. 

 

Z ljubeznijo, 

babica Maja 

 

error: Content is protected !!