Boleči spolni odnosi po porodu so stanje, s katerim se srečuje kar velik delež žensk, okrog 30%. Nekaj najpogostejših vzrokov za bolečino predstavljam v nadaljevanju.

 

Hormonske spremembe

Po porodu se zelo znižajo vrednosti estrogena. Dokler ženska doji, vrednosti tudi ostajajo nizke. Ker estrogen med drugim spodbuja vlažnost nožnice, lahko znižane vrednosti po porodu prispevajo k bolečinam na račun suhe sluznice in večjega trenja med penetracijo. Osredotočamo se na dovolj predigre ter uporabimo lubrikant – s tem ni popolnoma nič narobe in uporaba je v tem obdobju zelo smiselna.

 

Brazgotina

Bodisi po spontani raztrganini tkiva bodisi po epiziotomiji (prerezu presredka) nastane brazgotina. Ta se (odvisno od vrste in globine poškodbe, šivanja in lastnosti tkiva posameznice) zaraste tako, da je toga. Prav tako je lahko brazgotina bolj občutljiva na dotik. To vodi v neprijetne občutke oziroma bolečino.

 

Tudi po carskem rezu lahko nemobilna brazgotina vpliva na strukture medeničnega dna in posledično se pojavijo boleči spolni odnosi. Po carskem rezu je zato zelo priporočljiva mobilizacija brazgotine.

 

Zakrčeno medenično dno

Na nosečnost in porod se lahko medenično dno odzove tudi tako, da postane zakrčeno – torej so mišice preveč napete oziroma napete tudi v situacijah, ko to ni potrebno/optimalno. Prenapete mišice vodijo v bolečino med spolnimi odnosi. Lahko pomaga vadba sproščanja medeničnih mišic, pri čemer so morda v pomoč tudi pripomočki, kot so dilatatorji.

 

Povešeni organi – prolaps

Navadno je bolečina zaradi prolapsa globoko v nožnici. Poleg individualne obravnave ženske s prolapsom za izboljšanje oz, preprečevanje poslabšanja stanja lahko pomaga spremljanje, kateri položaji med spolnimi odnosi so bolj ali manj udobni in prilagoditev. Svetujejo se položaji z podloženo medenico.

 

Ne pozabi, da sta izkušnja poroda in spolnost po porodu povezani

Ženska, ki svojo porodno izkušnjo doživlja kot travmatično, ima lahko velike težave tudi pri spolnosti po porodu. Intimni deli telesa nosijo te spomine v sebi – čeprav morda fizično tam spodaj ni nič narobe, je bolečina lahko vseeno prisotna zaradi nesproščenosti, podoživljanja dogodkov, zakrčenosti. V takem primeru lahko zelo pomaga predelava porodne izkušnje.

error: Content is protected !!