Ali je vnetje sečil v nosečnosti pogosto?
Vnetje sečil je ena najpogostejših tegob, s katero se spopadate tekom nosečnosti. Pojavi se pri približno 3-10% nosečnic. Zakaj je nosečnost dejavnik tveganja za razvoj vnetja sečil?
- gibanje sečevodov (peristaltika) je upočasnjeno
- sečevodi se nekoliko razširijo
- rastoča maternica pritiska na mehur
- urin ima nekoliko višji pH
Hidracija!
Kot smo omenili že v članku o osnovah vnetja sečil tukaj, je hidracija pomemben preventivni ukrep! V nosečnosti so potrebe po tekočini večje zaradi različnih razlogov:
- rast in razvoj otroka
- povečanje volumna krvi v telesu
- plodovnica
- morebitno bruhanje ženske
Potrebe so odvisne od teže ženske, podnebja, fizične aktivnosti,…, povprečno pa znašajo nekje tri litre. Nekaj tekočine bomo seveda vnesli tudi s hrano (sadje, zelenjava, juha), a v izogib dehidraciji se potrudimo, da ob budnih urah spijemo približno kozarec vode na uro. Dober pokazatelj primerne hidriranosti je urin, ki mora biti svetel in brez izrazitega vonja.
Intimna nega
- Po spolnem odnosu uriniraj, da odplakneš bakterije, ki so se nabrale na vhodu sečnice
- Po kopanju hitro preobleci mokre kopalke
- Izberi zračno, po možnosti bombažno spodnje perilo in ga redno menjaj
- Izogibaj se kopelim z odišavljeno vodo, peno, bath bombicami
- Brisanje spolovila naj bo vedno v eni potezi od spredaj navzad
- Ne uriniraj v vodo (morje, bazen)
- Uporabljaj nežne izdelke, namenjene negi intimnih predelov (moje priporočilo številka 1 je tale pena)
Brusnični sok in D-manoza
Nekaterim pomaga brusnični sok. Pozitivne učinke lahko najverjetneje pripišemo D-manozi, ki jo brusnice vsebujejo. Previdnost svetujem predvsem nosečnicam z gestacijskim diabetesom (mimogrede, če te muči nosečnostna sladkorna bolezen, imam zate ogromno koristnih informacij tukaj), saj uživanje večjih količin soka na račun vsebnosti sladkorja ni priporočljivo.
Bolj kot brusnični sok osebam, nagnjenim k vnetju sečil, priporočam jemanje D-manoze v čisti obliki. Uživanje je seveda varno tudi za nosečnice in doječe matere (d-manoza je v bistvu vrsta sladkorja, ki ga telo tvori tudi samo). D-manoza deluje tako, da se nanjo v mehurju vežejo škodljive bakterije, nato pa jo preko uriniranja skupaj z vezanimi bakterijami izločimo iz telesa.
Primere super izdelkov, ki so varni za nosečnice, lahko najdeš tukaj. Ker so ti izdelki med mojimi sledilkami zelo pohvaljeni in jih že dolgo po potrebi uporabljam tudi sama, so mi pri podjetju prijazno ponudili tudi kodo BABICA10. Preventivna doza (recimo po kopanju, po spolnem odnosu) je 2 grama na dan, kurativna (ko že imamo vnetje) pa 2×2 grama na dan. D-manoza ni nadomestilo za antibiotik, če je le-ta predpisan!
Če te zanima še več o obvladovanju različnih tegob, pogostih v nosečnosti, ti svetujem tole zelo obširno spletno predavanje.