Že dolgo je znano, da prehransko stanje ženske ob zanositvi vpliva na razvoj zarodka, pa tudi na razvoj otroka po rojstvu. Še nerojeni otroček je najbolj občutljiv v času razvoja organskih sistemov (organogeneze), torej v prvih tednih nosečnosti. Prehransko dopolnilo folna kislina je tisto, ki je znano praktično vsem nosečnicam ali tistim, ki nosečnost načrtujejo. In nič čudnega, da je tako!
Folat
Folat (B9) je v vodi topen vitamin B skupine, ki je naravno prisoten v živilih. Pomemben vir folatov je recimo zelena zelenjava (brokoli, špinača), prav tako pa pomaranče, stročnice, izdelki iz polnozrnate moke,…Folat je udeležen v procesu celične delitve, pomemben je za normalen razvoj zarodka. Zmanjšuje tveganje za pojav okvare nevralne cevi, v manjši meri tudi drugih prirojenih napak.
Nevralna cev
Iz nevralne cevi, ki se zapira nekje med 21. in 28. dnevom po zanositvi, se razvijejo možgani in hrbtenjača, zato so posledica za otroka ob okvari zapiranja nevralne cevi precej hude. Okvare razdelimo glede na mesto, kjer je prišlo do motnje v procesu zapiranja. Obstajajo kranialni defekti, kot je recimo anencefalija (otroku manjkajo deli možganskega dela lobanje in velik del možganov) te kavdalni efekti, kot je recimo spina bifida (delno ali v celoti nezaraščen zadajšnji lok vretenca ter izbočenje ovojnic in hrbtenjače).
Priporočen dnevni vnos za nosečnice
Priporočen dnevni vnos (PDV) folata za odraslega človeka je 200 µg, kar je dokaj enostavno doseči z običajno pestro in uravnoteženo prehrano. Med nosečnostjo potrebe po folatu narastejo na 600 µg, zato se svetuje dodajanje v obliki prehranskega dopolnila. Količino 600 µg je namreč težje pokriti s prehrano.
3 napake, ki jih nosečnica ob jemanju folne kisline pogosto naredi
Začetek jemanja šele, ko test pokaže +
Večina organov se oblikuje v treh do sedmih tednih po izostanku menstruacije! Razvoj in zapiranje nevralne cevi potekata v prvih treh do štirih tednih po zanositvi. Večina žensk del tega obdobja ali pa celotno obdobje še ne ve, da so noseče, čeprav je nosečnost načrtovana. Če torej začnemo z jemanjem folne kisline šele, ko nam zamuja menstruacija, občutimo simptome nosečnosti ter test za nosečnost pokaže +, smo del zelo pomembnega okna, ko je dodajanje najbolj bistveno, zamudili!
V kolikor načrtujemo nosečnost, začnimo z jemanjem dopolnila že vsaj mesec pred zanositvijo. Če pa nosečnost ni bila načrtovana in nas preseneti, pa vsekakor začnimo z jemanjem dopolnila resnično čimprej – nemudoma.
Jemanje neaktivne oblike
Na razpoložljivost folata v celici poleg vnosa folata/folne kisline vpliva tudi delovanje encimov, ki sodelujejo v presnovi teh snovi. Osrednji encim folatne poti je 5,10-metilentetrahidrofolat reduktaza (MTHFR). Približno četrtina žensk ima mutacijo gena, ki kontrolira encim MTHFR. In ker je ta encim potreben za pretvorbo sintetičnega dodatka folne kisline v aktivno obliko v telesu, telo take ženske sintetične oblike ne more zadovoljivo pretvoriti v aktivno.
Posledično nekaterim ženskam jemanje folne kisline v neaktivni obliki ne bo prineslo pozitivnih rezultatov oziroma ne bo varovalo pred okvarami nevralne cevi na enak način. Folna kislina v sintetični obliki je žal tudi najpogosteje predpisana.
Vsem ženskam zato priporočam, da izbirajo prehransko dopolnilo, ki vsebuje aktivno obliko folne kisline. Na embalaži iščemo izraze ”bioaktivna oblika”, ”L-metilfolat”, ”5.MTHF”,…
Pozor – vse znamke prenatalnih kapsul, tudi tiste z dobrim marketingom, nimajo aktivne oblike. Novalac je recimo primer prenatalnih kapsul, ki ima aktivno obliko – vedno pa pred nakupom preveri na deklaraciji.
Nepozornost pri prehrani
Kljub jemanju folne kisline mora ženska, ki načrtuje nosečnost in je noseča, nameniti dovolj pozornosti prehrani. Kot smo povedali v prejšnji točki, se vse oblike v telesu ne izkoristijo enako. Poleg tega nekatere ženske za optimalno delovanje potrebujejo nekoliko višji vnos, kot ga klasično prehransko dopolnilo vsebuje. Zaradi naštetih razlogov se nikoli ne zanašamo le na tablete. Jejmo dovolj zelene zelenjave, polnozrnatih žitaric in drugih virov folatov – poleg folatov namreč v večji meri nepredelana in pestra hrana zagotavlja še številna druga pomembna hranila. Folna kislina v škatlici torej ne pomeni, da lahko na pestro prehrano kar pozabiš.
Za več pomembnih informacij o načrtovanju nosečnosti, ki jih gotovo ne poznaš, ti toplo predlagam tole predavanje – še zlasti, če imaš pri doseganju zanositve kakšne težave ali pa si starejša od 30 let.
Če si že noseča oziroma boš vsak čas, ti lahko pride zelo zelo prav predavanje Moja nosečnost – moje prvo spletno predavanje, ki je imelo že na stotine udeležencev. Pokrijemo res ogromno tematik, ki so za udobno in zdravo nosečnost še tako pomembne.