Pisati porodnišnici zaradi pohval
Pisati porodnišnici zato, da osebje pohvalimo, je odlična odločitev. S tem dosežemo, da osebje, ki dela dobro in se ekstra potrudi za udobje porodnice, dobi motivacijo za nadaljnje delo ter trud. Ne podcenjujte moči take pohvale. Če se le spomnite, pohvalite osebje po imenu in konkretno napišite, kaj je bilo tako dragoceno. Recimo:
”Hvala babici Mileni, ki je tako nežno vodila iztis. Res se je potrudila z varovanjem presredka ter mi omogočila iztis na boku.”
”Iskrena hvala dr. Novaku za šivanje z občutkom in za upoštevanje moje prošnje, da je vaginalnih pregledov čim manj. Tisti, ki so bili izvedeni, so bili zelo nežni in počutila sem se varno, spoštovano.”
”Hvala sestri Tesi, ki je sedela ob meni in mi pomagala s pristavljanjem otroka ter me pomirila, ko sem bila na robu joka. Vaši nasveti so bili zelo dragoceni in zdaj se uspešno dojiva.”
Pisati porodnišnici zaradi kritike
Zelo dobro se mi zdi, da porodnišnici napišemo tudi konstruktivne kritike, če smo jih imeli. Ne gre za ”tožarjenje” ali ”kompliciranje”, temveč za to, da porodnišnici damo povratno informacijo glede kakovosti oskrbe in tako prispevamo k izboljšanju. Tudi tu velja, da bodite čimbolj konkretni in vključite imena. Ponavljam, to ni ”tožarjenje”. Ne rabite biti nesramni, samo iskreno in konkretno napišite, kako ste se počutili.
Kako ubesediti kritiko?
”Ker verjamem, da je konstruktivna kritika pot do boljše obravnave v prihodnosti, želim izpostaviti nekaj, kar me je zelo zmotilo. Dr. Kovačič ni počakal, da je lokalni anestetik prijel, preden je začel šivati mojo rano na presredku in ni mi verjel, ko sem večkrat izrazila, da me zelo boli. Rekel je ”Saj ste ravnokar rodila, to vas nima kaj boleti” s tonom, ki v porodno sobo ne sodi. Ta del obravnave mi je ostal v slabem spominu. Prosim, da se zapisano posreduje dr. Kovačiču v razmislek.”
”Verjamem, da imate veliko dela in da smo porodnice včasih zahtevne. Kljub temu pa je bil odnos, ki sem ga doživela ob porodu, zame nesprejemljiv. Babica Katja, ki je bila z mano del poroda, je bila praktično ves čas odsotna, tako da sva bila z možem sama. V štirih urah je prišla v porodno sobo dvakrat. Takrat je le hitro pogledala CTG, naredila ne ravno nežen vaginalni pregled brez razlage in odšla. Dobila nisem nobenega nasveta, spodbudne besede ali nasmeha, zgolj ”uležite se”, ko sem nekaj časa stala, ker sem tako lažje predelovala popadke. To je bil moj prvi porod in občutek osamljenosti in zmede (kako dihati, kako se premikati, kaj se sploh dogaja, kako mi gre, karkoli) je bil zelo težak. Tudi če so bili razlogi za njeno odsotnost upravičeni (ogromno porodov ali urgenca), mislim, da je potrebno to razložiti in si za prijazno razlago vzeti nekaj minut. ”
Mimogrede, super članek o neprimerni komunikaciji v porodni sobi lahko prebereš tukaj.
”Ampak to ničesar ne spremeni”
Ni res! Če vsaka ženska tako misli in zato nobena ne napiše povratne informacije, se nič ne bo spremenilo. Po drugi strani pa: če povratno informacijo napiše 20% žensk ali 40%, je to izjemno močno orodje!
V kolikor babica X ali zdravnik Y dobita 20 kritik glede nekega ravnanja ali načina komunikacije, je to zelo povedno. Najverjetneje bo njuno obnašanje posledično vsaj delno spremenjeno.
Tega, kar se je zgodilo vam, pisanje porodnišnici ne bo spremenilo. A lahko spremenite prihodnost. Lahko prispevate k temu, da bo manj verjetno, da se podobno zgodi vaši prijateljici, sestri, hčeri – ali neznanki, ki si tudi zasluži nežnejšo obravnavo!
Do your part. Vsi smo delček sistema.