5 načinov komunikacije, ki jih osebje v porodni sobi ne bi smelo uporabljati

Uvod

Ključno za porod je, da je ženska mirna, samozavestna in karseda sproščena. Osebje v porodni sobi ima pri tem pomembno vlogo – od strokovnosti in prijaznosti osebja ter od načina podajanja informacij in nasvetov rojevajoči ženski je odvisno marsikaj. Pozitivna komunikacija je ključ do dobrega odnosa med osebjem in žensko. Vsaka ženska si zasluži biti slišana, spoštovana. Komunikacija, ki jo osebje v porodni sobi uporablja, pa žal ni vedno primerna. V nadaljevanju si poglejmo pet načinov podajanja informacij, ki niso primerni.

 

Nepotrebno strašenje

Seveda je včasih potrebno porodnici in partnerju razložiti, če je kaj narobe, če je prišlo do odklona, kaj se bo zgodilo in kakšnega posega se bomo poslužili, če bo to potrebno. Vsekakor pa moramo stavek ubesediti tako, da ženske ne nepotrebno prestrašimo. Porod prestrašene oz. panične ženske ne bo šel nič hitreje, kvečjemu je pogosto obratno!

 

Scenarij 1: Zdravnica pride v porodno sobo in babici pred žensko glasno reče ”S takimi popadki ne bo nič! Če v pol ure ne rodi, bom naredila vakuum!” ter se obrne in gre iz sobe.

 

Scenarij 2: Zdravnica pride v porodno sobo, sede k ženski, počaka konec popadka in ji mirno razloži: ”Anita, iztis traja že nekaj časa in popadki se mi zdijo nekoliko šibki. Če dovolite, bi vam dodali nekaj umetnih popadkov, da pomagamo otročku, da se spusti skozi medenico. Odlično vam gre, spijte malo vode. Bi poskusili zamenjati položaj? Če se otroček kljub vsemu ne bi spustil nižje, se bomo pogovorili o drugih možnostih. Brez skrbi, vse bomo razložili.”

Čutiš razliko?

 

Pokroviteljstvo/omalovaževanje

Primeri fraz, ki jih pogosto slišimo in niso primerne:

 

”No no gospa, noben še ni not ostal!” ob stiski ali težkem trenutku ženske med porodom.

 

”Saj sem vam rekla, da tega ne boste zdržali, a bi dali epiduralno, no?” ženski, ki je predhodno izrazila željo, da želi spodbudo in bi si načeloma želela roditi brez protibolečinskih sredstev.

 

”Umirite se že, to pa vas menda ne boli, no!” med šivanjem/vaginalnim pregledom.

 

”Ne se takole dreti gospa, saj ste na treh centimetrih, to ni nič”.

 

Taki stavki gotovo niso najboljši. Ženski dajo občutek, da je občutljiva, naporna, da ne bo zmogla, da nam je breme, da je šibka, da komplicira, da druge zmorejo bolje. Posledično zna to vplivati na porod – ženska se t.i. zakrči, povišajo se stresni hormoni, popadki se poslabšajo.

 

Nezaupanje porodnici

”Ne, ne, to se vam samo zdi, ni možno, da že potiskate, saj ste bili ravnokar 4 cm”.

 

”Ah, to pa vas že ne boli, saj nič takega ne počnem.”

 

”Neeee, to gotovo ni nič, občutljivi ste.”

 

Ženski vedno verjamemo, ko poroča o svojih občutkih!

 

Prvič: porodi so zelo različni in v samo 10 minutah se lahko zgodi marsikaj.

 

Drugič: morda večine žensk nek poseg res ne boli, ampak to ne pomeni, da nikogar ne bo. Različni smo si. 

 

Tretjič: ženska ima dobro intuicijo in veliko je primerov, ko ženska vztrajno zatrjuje, da jo ”nekaj čudno boli”, da ”je nekaj narobe” – potem pa se izkaže, da je res (primeri: raztrganje maternice, narobe zasukan otrok, pozabljen tampon, vnetje ali poškodba,…).

 

Seveda se v praksi neredko dogaja, da porodnica čuti nekaj, kar si morda interpretira drugače kot strokovnjaki – navsezadnje ne ve točno, kaj pričakovati – a takrat ji to razložimo primerno in ji damo občutek, da ji verjamemo, jo pomirimo.

 

Recimo: ”Ja, Tina, vam čisto verjamem. Sedaj je res tak strašljiv občutek, kot da vas bo spodaj kar razgnalo, razneslo. To je zato, ker je glavica že res nizko in počasi razteguje tkiva. Budno spremljam presredek in pazim na vas. Vse vam bom sproti razložila, dobro vam gre. ”

 

Ali pa: ”Razumem, da se zdaj počutite čisto nemočno. Krči ob sprožanju poroda so resnično lahko zelo boleči. Občutek imam, da sva še na začetku in še ni čas za porodno sobo, če pa bi želeli, lahko še malo ostanem ob vas in spremljam ritem teh krčev/naredim pregled, da se prepričava.

 

Infantilizacija ženske

Infantilizacija = vedenjski vzorec, pri katerem oseba z avtoriteto obravnava odraslega človeka/starejšega na otroški način.

 

”Pridna punca!” porodnici, ki pritisne, kot ”smo jo naučili”.

 

”Zdaj pa kar učke zapret in tiho tiho bit” ženski med porodom.

 

Že v osnovi je obravnavanje porodnice, kot da je nemočna nevedna punčka, ki ne zmore sprejemati odločitev, problematično – še bolj pa je taka obravnava škodljiva, ko imamo (in tega pogosto ne vemo!) porodnico, ki je bila žrtev nasilja (posebno spolnega) v otroštvu.

 

(Neutemeljeno) prepovedovanje

To seveda ne pomeni, da (zlasti ob nekem odklonu) ženski ne bomo tudi strokovno odsvetovali določene stvari! Strokovno (od)svetovanje je naše delo. Je pa pomembno, da se zavedamo, da odrasli ženski ne moremo ”prepovedati” odločitev, čeprav se z njimi ne strinjamo. V končni fazi je odločitev njena. Pa še to: v resnici je izjemno redko, da ženska zavrne nasvet/navodilo osebja, ko se pojavi dejanska urgenca! Bolj tu ciljam na to, da ženski ne prepovedujemo banalnih stvari, ki niso plod novejših znanstvenih dokazov, temveč rutine/našega subjektivnega pogleda. Recimo:

 

”Ne ne, ne smete roditi kleče, ker samo na hrbtu lahko lepo varujem presredek!” – subjektivno, neresnično

 

”Ne, ne smete na WC, tu imate kahlo. ” – rutina

 

”Ne, nič ne smete jesti. ” – not evidence based, sploh pri nekompliciranem porodu

 

”Nujno vas moramo prerezati, da se ne strgate!” – not evidence based, ženska mora privoliti v ta poseg

 

Kaj lahko narediš za boljši jutri?

Osebje v porodni sobi mora biti pazljivo, kako nagovarja žensko. Besede, ki jih izrečemo, si namreč ženska lahko zapomni za vedno. Če meniš, da si med porodom in/ali med bivanjem na poporodnem oddelku prejela neprimerno komunikacijo, ti svetujem, da pišeš porodnišnici. To ni ”tožarjenje”, temveč povratna informacija o zadovoljstvu z oskrbo. Ne rabiš biti nesramna, samo čimbolj iskreno in konkretno opiši, kaj te je zmotilo. Poleg tega opiši, kako si se ob tem počutila. Recimo:

 

”Ker verjamem, da so povratne informacije pacientov za vašo porodnišnico pomembne in omogočajo napredek, bi želela izpostaviti ravnanje, ki sem ga bila deležna med porodom in se mi ni zdelo primerno. Ob sprejemu mi je babica X rekla ”Kaj se pa tako derete, saj je samo porod. Ne bom se ukvarjala z vami, če boste taki.” Verjamem, da se osebje sreča s takimi in drugačnimi porodnicami in verjamem tudi, da je treba porodnico včasih pomiriti, jo usmeriti v drugačne glasove. Vsekakor pa menim, da je tak stavek s strani osebja neprimeren in bi se dalo zadevo skomunicirati topleje, bolj empatično. Ob izrečenem sem se počutila zelo prizadeta, šibka in nesposobna in čutim, da je to vplivalo tudi na nadaljnji potek poroda. Želela bi, da se ta konstruktivna kritika doseže porodni kolektiv v upanju, da premislite o razsežnosti vpliva neprimerne komunikacije na rojevajočo žensko. S spoštovanjem, Y.”

 

Ne misli, da ni pomembno. Če neka oseba prejme 1 konstruktivno kritiko v razmislek, verjetno ne bo nič drugače. A če prejme 15 konstruktivnih kritik, je to že pomembna številka, ki prav lahko sproži spremembo. Vsako mnenje šteje! Več o tem, kako in zakaj pisati porodnišnici, preveri tukaj.

 

Prav tako te spodbujam, da porodnišnici posreduješ tudi pohvale! Če ti je bila obravnava všeč in si se počutila spoštovano in slišano, pohvali odgovorne babice, sestre, zdravnike! To da je motivacijo, da še naprej delajo dobro in jim zelo veliko pomeni.

 

Svoje (ne)zadovoljstvo s porodno izkušnjo lahko izraziš tudi tukaj in tako pomagaš pri raziskavi.

error: Content is protected !!