Urinska inkontinenca pomeni nehoteno uhajanje urina. V osnovi ločimo 2 vrsti urinske inkontinence: stresno in urgentno. Lahko sta prisotni obe vrsti nehotenega uhajanja – takrat govorimo o mešani urinski inkontinenci. Na večje tveganje za pojav urgentne inkontinence vplivata višja starost in sladkorna bolezen, na tveganje za pojav stresne inkontinence pa večje število vaginalnih porodov, instrumentalni porod ter večja teža novorojenčka. Debelost je povezana z višjim tveganjem za obe vrsti inkontinence. Ostali dejavniki, ki naj bi povečevali tveganje za inkontinenco, so kronični kašelj, kajenje, kirurški posegi v medenici, (nepravilno) dvigovanje bremen in določena zdravila.
Stresna urinska inkontinenca
Ta se pojavi, ko pride do prekomerno povečanega znotrajtrebušnega pritiska na mehur in medenično dno. To se lahko zgodi recimo ob kihanju, dvigovanju bremen, kašljanju, teku, poskakovanju,…Najpogostejši razlog je šibkost medeničnega dna ter mišice zažemalke sečnice.
Do šibkosti medeničnega dna pride zaradi različnih razlogov: nosečnost, porod, pljučne bolezni, težka bremena, kronično zaprtje, hormonske spremembe v menopavzi, odstranitev maternice,…
Urgentna urinska inkontinenca
Urgentna urinska inkontinenca se pojavi po nenadni nuji za odvajanje. Na primer ko vstopimo v stanovanje, odpremo pipo, ali pa kar tako. To vrsto inkontinence povzroča prekomerno aktiven sečni mehur. Ker se pojavljajo nenadne nuje po odvajanju urina, je uriniranje lahko zelo pogosto (prek dneva, pa tudi ponoči). Ta vrsta inkontinence je lahko simptom kompleksnejšega sindroma, ki ga imenujemo prekomerno aktiven sečni mehur (PASM).
Vzroki za urgentno inkontinenco niso v celoti pojasnjeni. Imamo več teorij, recimo nevrogeno (izguba zaviralnega nadzora nad uriniranjem s strani centralnega živčnega sistema). Pri zdravem posamezniku center za uriniranje v možganih ob polnem mehurju zatre nujo po takojšnjem uriniranju. Če pa je kjerkoli v procesu tega signaliziranja mehanizem v okvari, se pojavi urgentna urinska inkontinenca. Druge teorije predlagajo še prekomerno vzdražljivost mehurja zaradi prekomerne občutljivosti tkiva, vnetnih procesov sečil, psiholoških dejavnikov in vpliva določenih zdravil.
Nekaj ukrepov, ki ti lahko pomagajo pri obvladovanju inkontinence, si preberi tukaj. Vsekakor pa se ob opažanju uhajanja urina posvetuj s svojim zdravnikom, da skupaj naredita načrt in te napoti dalje na obravnavo.
Zelo dober članek glede ženskih težav – tudi inkontinence – pa lahko prebereš tukaj.