Prvi tedni in meseci z dojenčkom so zelo lepi, a tudi polni vprašanj in dvomov – tudi glede dojenja. Ena pogostih dilem je dojenje med boleznijo mame. Ker se od jeseni do spomladi taka vprašanja tedensko pojavljajo v mojem nabiralniku sporočil sledilcev, sem se odločila, da vam na to vprašanje odgovorim tudi tu, na blogu. Sprehodimo se torej čez vaša pogosta vprašanja in nekatere zanimivosti glede dojenja v času bolezni.
Ali je dojenje med boleznijo mame varno?
Dojenje med boleznijo mame je varno. Tudi bolna mama lahko skrbi za otroka in ga hrani – pazite pa na dosledno higieno rok ter se izogibajte kihanju in kašljanju direktno v dojenčka. Tudi če mama kiha, smrka, kašlja,…, je mleko primerno za dojenje.
Zelo malo je situacij, ko materina bolezen zahteva prenehanje dojenja in nadomestno prehrano (mlečno formulo) za otroka. Ločiti moramo med tem, ali je bolezen sama res kontraindikacija za dojenje ali so zgolj okoliščine ob bolezni tiste, ki dojenje otežujejo. Primer oteževalnih okoliščin so slabo počutje matere, neznanje in strah pred škodovanjem otroku, pomanjkanje podpore in praktične pomoči,… Nenadnega prekinjanja dojenja ne svetujemo, če ni nujno, ker lahko pri materi povzroči mastitis, otrok pa je lahko zaradi nepričakovanega odstavljanja v precejšnjem stresu, veliko joče,…
Seveda pa je možno, da se bo mama med boleznijo odločila za prenehanje dojenja, čeprav to ni potrebno. Slednje je vsekakor vaša pravica – vsak namreč ravna po svojem občutku in presoji. Če se odločite za prenehanje dojenja, bodite pozorni na zgoraj navedeno, da zmanjšate možnost na zaplete in s tem povezan dodaten stres.
Ali si vedela?
Ko mati zboli, bo njeno telo tvorilo protitelesa proti tej bolezni – ta protitelesa pa preko dojenja dobiva tudi otrok. Mleko, bogato s protitelesi, otroka ščiti pred patogeni, s katerimi prihaja v stik.
Lahko zaradi bolezni izgubim mleko?
Zaradi bolezni kot take ženska praviloma ne izgubi mleka oziroma bolezen na tvorbo mleka pomembno ne vpliva. Mleko ne bo kar tako nehalo nastajati – je pa pomembno, da v obdobju bolezni res počivamo, ostanemo hidrirani in (če le zmoremo) uživamo obroke, ki podpirajo telo pri okrevanju. Prehrana naj bo pestra in uravnotežena: vsebuje naj veliko sadja, zelenjave ter dovolj beljakovin. Dodatno lahko telo podpreš z višjim vnosom določenih hranil:
- Vsaj v obdobju september-maj redno nadomeščaj vitamin D. Takrat sončni žarki na območju Slovenije enostavno niso dovolj močni, da bi v telesu prišlo do sinteze vitamina D.
- V času stika z bolnimi, povečanega stresa ali akutne bolezni višji vnos vitamina C. Optimalno je, da izberete izdelek s podaljšanim sproščanjem.
- V času akutne bolezni višji vnos cinka, recimo 30mg/dan. Pozor, to je primerno le krajše obdobje – do en teden, saj je dolgotrajno dodajanje visokih odmerkov cinka lahko škodljivo.
- V primeru jemanja antibiotikov ti res toplo priporočam uživanje fermentirane hrane in/ali probiotike.
Izjemno pomembna je podpora partnerja in pomoč drugih družinskih članov/prijateljev (kuhanje kosila, varstvo starejših otrok, sprehod psa, čiščenje kuhinje,…). Dojenje med boleznijo je lahko precej naporno. Poskusi čimveč opravil prenesti na druge in se osredotočiti zgolj nase, na svoje okrevanje in na otroka. Pomanjkanje spanca, ki se pojavlja ponoči, poskusi nadoknaditi z dremeži čez dan.
Kaj pa zdravila?
Če je bolezen taka, da je potrebno jemanje zdravil, mora zdravnik/farmacevt vedeti, da dojite. V večini primerov se lahko stanje uredi z zdravili, ki so združljiva z dojenjem. V nekaterih primerih, ko je potrebno jemanje zdravil, ki niso združljiva z dojenjem, se lahko s pomočjo črpanja vzdržuje tvorbo mleka. Črpanje poteka z namenom, da po prenehanju jemanja zdravil z dojenjem nadaljujete. Izčrpano mleko v obdobju jemanja zdravil, ki niso združljiva z dojenjem, je seveda treba zavreči.
Čeprav je dojenje naravno, ni preprosto! Mamice se (posebno prvič) soočajo z mnogimi skrbmi in dvomi. Posebno v prvih dneh in tednih, ko se dojenje vzpostavlja, je bistveno, da imamo prave informacije in se tako izognemo najpogostejšim napakam, ki lahko po nepotrebnem zapletejo in otežijo dojenje. Če želiš v dobrih dveh urah dobiti bistvene, praktične, strokovne, a vseeno razumljive informacije, ti res toplo priporočam spletno predavanje Naj steče dojenje. Kot dipl. babica z veliko praktičnimi izkušnjami in v fazi pridobivanja naziva IBCLC ti lahko pomagam pri marsikateri zagati. Predavanja se lahko udeležiš skupinsko ob navedenem terminu, lahko pa ga dobiš tudi v obliki posnetka – kadarkoli ga potrebuješ.
Članek o uporabi zdravil med dojenjem si lahko pogledaš tukaj.