Čaji v nosečnosti – ali so varni?

V hladnem delu leta je marsikateri ženski lažje ostati hidrirana, če namesto hladne vode pije čaj. Pogosto pa se v nosečnosti pojavi dilema – ali so čaji v nosečnosti varni? Katere vrste čajev lahko nosečnica pije in koliko?

 

Sadni čaji

Sadje čaje v vrečkah ali sadne čajne mešanice v koščkih lahko nosečnica pije brez skrbi. Sadni čaji ne vsebujejo kofeina, prav tako pa se v njih ne nahajajo potencialno problematična zelišča.

 

Čaji z vsebnostjo kofeina

Tudi čaji, ki vsebujejo kofein, so v nosečnosti varni. Je pa pomembno, da upoštevamo vnos kofeina prek čajev in poskrbimo, da skupni dnevni vnos kofeina  (čaji, kava, energijske pijače, čokolada,..) ne preseže 200 mg.

 

 

 

Pitje čaja in absorpcija železa

Ženske, ki so slabokrvne (in teh je v nosečnosti kar veliko) morajo biti pozorne pri vnosu pravih čajev (črni, zeleni) ne samo zaradi kofeina, temveč tudi zaradi taninov. Tanini so rastlinske polifenolne spojine grenkega okusa, ki vplivajo na slabšo absorpcijo železa. Če se torej borite s slabokrvnostjo, je vsekakor smiselno, da omejite vnos pravega čaja. Pozorni bodite, da ga ne uživate v času 1-1,5 ure pred/po obroku, bogatim z železom oziroma le malo pred/po jemanju dodatka železa.

 

Pitje čaja in absorpcija folne kisline

Zeleni in črni čaj vsebujeta tudi katehine, ki lahko vplivajo na absorpcijo folne kisline. To pa ne pomeni, da tovrstnih čajev sploh ne smete uživati! Le dozirajte jih primerno (recimo 2 ali 3 skodelice na dan) in ob tem skrbite za pestro prehrano, bogato s folati in vsaj prve tri mesece nosečnosti jemljite folno kislino oziroma nosečniški multivitaminski pripravek (Novalac, Elevit, Femibion,…).

 

Preveri tudi članek Folna kislina v nosečnosti – 3 napake, ki jih morda delaš. 

 

Zeliščni čaji

V nosečnosti je potrebna previdnost pri zeliščnih čajih, saj uporaba raznih zelišč na nosečnicah ni preverjena, zato v večini primerov meja varnega vnosa ni določena. Neko splošno priporočilo (razen, če gre za zelišče, kjer je na voljo več podatkov) je, da je količina 1-2 skodelic čaja na dan ocenjena kot dovolj varna.

 

V nadaljevanju si poglejmo nekaj zeliščnih čajev, ki se jih v nosečnosti najpogosteje poslužujete.

 

 

Ingverjev čaj

Največkrat se ingverjevega čaja poslužujete v prvi polovici nosečnosti, saj številnim pomaga lajšati slabost. Ingverjev čaj je v nosečnosti varen za uživanje.

 

Čaj malinovih listov

Čaj malinovih listov je stara babiška modrost. Pomagal naj bi pri učinkovitem krčenju maternice in mehčal maternični vrat. Za zdaj sicer še nimamo nobene konkretne študije, ki bi te učinke potrdila, vsekakor pa vam čaj malinovih listov ne more škodovati. Uživanje je torej varno.

 

Metin čaj 

V zmernih količinah je uživanje varno. Večje količine (nad 3 skodelice na dan) niso priporočljive.

 

Melisin čaj

V zmernih količinah je uživanje varno. Večje količine (nad 3 skodelice na dan) niso priporočljive.

 

Kamilični čaj 

Uživanje velikih količin kamilic bi lahko spodbujalo krčenje maternice, zmerna količina (1 ali 2 skodelici na dan) pa je varna.

 

Grško seno 

Večinoma ga začnete uživati po porodu zaradi pozitivnega vpliva na tvorbo mleka. Uživanje večjih količin v nosečnosti ni priporočljivo, 1-2 skodelici pa sta ocenjeni kot varni.

 

Sladkanje čaja

Sladkor sam po sebi seveda ni nikakršen bavbav, vseeno pa bodite pozorni na vnos sladkorja prek čaja – še zlasti, če je čaj vaš glavni vnos tekočine. Čaj sladkajte zmerno ali pa ga pijte nesladkanega. Še zlasti bodite na sladkanje čaja pozorne nosečnice z nosečnostno sladkorno boleznijo.

 

Mimogrede, če imaš nosečnostno sladkorno bolezen, ti lahko tole pride zelo prav. 

 

 

 

error: Content is protected !!