Decembrska druženja so polna lučk, smeha, družinskih vezi in starih prijateljev, pa tudi okusne hrane. Marsikatera nosečnica pa se znajde v zagati glede dobrot na praznični mizi – kaj lahko je in česa ne? Ali je odklanjanje določenih živil smiselno ali je to le ”pretiravanje”? Ali je prehrana nosečnice v decembru lahko enaka kot prehrana drugih? Da ti stvari malo olajšam, sem ti pripravila tale zapis.

 

Zakaj naj bi se nosečnica sploh izogibala določenim živilom?

V času nosečnosti se imunski sistem ženske nekoliko spremeni. En od stranskih učinkov spremenjenega delovanja imunskega sistema je tudi večja dovzetnost za okužbe oziroma razvoj bolezni, kot sta recimo toksoplazmoza in pa listeziora. Toksoplazmoza je bolezen, ki nastane ob okužbi s parazitom toksoplazma. Listerioza je bolezen, ki nastane ob okužbi z bakterijo listerijo.  Več o listeriozi si lahko prebereš v članku Okužba z listerijo v nosečnosti.

Obe okužbi lahko v nosečnosti povzročita okvare razvijajočega se otroka, spontani splav ali mrtvorojenost.

 

Kako preprečujemo take okužbe?

Pomemben dejavnik preprečevanja takih okužb je izogibanje tveganim živilom. To, da je neko živilo smatrano kot tvegano, še ne pomeni, da se bomo ob uživanju okužili. Pomeni zgolj, da je za to nekoliko večja možnost. Če želimo to možnost zbiti na nulo, moramo taka živila primerno termično obdelati.

Poleg ustrezne termične obdelave nekaterih živil je seveda pomembna tudi higiena in pa ustrezno rokovanje z živili. Sem spadajo nasveti, kot so:

  • Pred pripravo hrane si vedno umijemo roke
  • Živila, ki morajo biti v hladilniku, po nakupu čimprej postavimo tja
  • Ostanke hrane hitro prestavimo v hladilnik
  • Ločimo posodje in pribor za tvegano (surovo meso,…) in ostalo (zelenjava) hrano
  • Redno čistimo kuhinjski pult
  • Pri delu na vrtu uporabljamo rokavice
  • Sadje in zelenjavo dobro operemo

 

Nekatera živila, pogosta v veselem decembru in njihova varnost

TATARSKI BIFTEK: ker je to termično neobdelano živilo, je bolj tvegano. Za izničenje tveganja se mu izognemo.

 

TUNIN TATAREC ali tatarec iz drugih rib, rakcev: ker je to termično neobdelano živilo, je bolj tvegano. Za izničenje tveganja se mu izognemo.

 

SUROV LOSOS ali prekajen losos: ker je to termično neobdelano živilo, je bolj tvegano. Za izničenje tveganja se mu izognemo ali pa rezine termično obdelamo.

 

MEHKI SIRI, kot so feta, burata, mocarela: skoraj vedno so narejeni iz pasteriziranega mleka. To lahko preverimo na embalaži. Če so narejeni iz pasteriziranega mleka, je uživanje varno.

 

MEHKI SIRI, kot so brie, camembert (taki s skorjo): višje tvegano živilo ne glede na pasterizacijo mleka. Za izničenje tveganja živilo termično obdelamo ali se mu izognemo.

 

MAJONEZA: če je kupljena, je varna, saj so jajca pasterizirana. Če je domača iz surovih jajc, je prisotno višje tveganje. Za izničenje tveganja se domači majonezi izognemo.

 

TIRAMISU in podobne sladice iz surovih jajc imajo višje tveganje. Za izničenje tveganja se taki sladici izognemo.

 

SUHE MESNINE, kot so pršut ali suha salama: ker so to termično neobdelana živila, so bolj tvegana. Za izničenje tveganja je potrebna toplotna obdelava (rezine recimo popečemo) ali pa se živilu izognemo.

 

Alkohol

V veselem decembru je pogosto na mizi tudi kakšna dobra buteljka. Čeprav je danes redkeje, da nam v nosečnosti ponujajo alkohol, kot je bilo pred leti, se še vedno dogaja, da nas določeni ljudje dobrodušno prepričujejo, da ”od enega kozarčka pa res nič ne bo” in naj ”ne kompliciramo”. Pomembno je, da se zavedate, da varna količina alkohola v nosečnosti NE OBSTAJA.  Argument sosede ”Jaz sem spila kak deci črnega za kri, pa je moj mulc čisto v redu!” res ni najboljši. Vse posledice se ne kažejo takoj in očitno in ko se pojavijo (učne in vedenjske težave, slabši vid in sluh,…), jih verjetno ne bomo pripisali tistemu kozarčku črnega.

 

P.S. V črnem vinu se nahaja res smešno malo snovi, ki bi lahko kakorkoli vplivale na kri.

 

P.P.S. Tudi kuhana ali pečena hrana, kjer smo med pripravo uporabljali alkohol, v veliko primerih vsebuje še nekaj alkohola. Več ga vsebuje, ko gre za več alkohola in manj časa izparevanja (flambiranje z žgano pijačo). Manj ga vsebuje, če gre za manj alkohola in daljši čas izparevanja (deci vina v rižoti).

 

Joj Maja, ti pa kompliciraš 🙂

Prehrana nosečnice ni črna in bela. Tveganje za okužbe ob uživanju bolj tveganih živil je majhno. Vseeno pa obstaja. Vsaka ženska naj sama pri sebi pretehta pluse in minuse (ne)uživanja teh živil in se sama odloči. Moj namen ni moraliziranje, zgolj izobraževanje. Kaj bo posameznik naredil s temi informacijami in koliko tveganja je zanj še sprejemljivo, je pa seveda interna zadeva. Informirane odločitve so zakon!

 

 

error: Content is protected !!